+36-30-856-5879 info@viragzoom.hu

Tél dinamikája

A természetben a tél az év legcsendesebb időszaka.

A külső csönd, a belső fényünk, önmagunk megfigyelésére, az éltünk mélyebb potenciáljának megismerésére ad teret.
Az állatok álomra szenderülnek, vannak madarak, akik délre költöznek, a növények nagy része leveti lombkoronáját, a természet népe megpihen. Arra rendezkedik be, hogy átvészelje a zord időszakot, ehhez az életműködések csökkennek. A hangok nagyon puha finom lélegzésekre és szívdobbanásokra váltanak.

Nekünk is mivel kint kevesebb az inger lehetőségünk van befelé figyelni, meghallani a lélegzetünket, a belső üzeneteket.

Az ember a természet a része, bennünk is felmerül az igény a nyugalomra, nehezebben mozdulunk ki – egyszerűen jól esik bekuckózni. Ahogy kevesebbet vagyunk „kint”, vele párhuzamosan megnyílnak a belső világ kapui. Ez a befelé út egyben egy felfelé a transzcendens felé is egy út, nevezhetjük úgy is, hogy a belső fényünk felé vezető út. A gyertya lángja, a finom fények, akár a kinti gyengébb napfény megteremtik az intimitás terét, a figyelem nem szóródik szét – mint nyáron – és így az érzékszerveink is megpihenhetnek.

tél dinamikája

A fény, az életenergia is befelé áramlik.

A gyertya fénye belső tüzet is jelképezi, ami nem egy vad tűz, hanem finom, spirituális fény, a bölcsesség fénye. A tél lehet a formák, a szabályok és a határok kijelölésének az ideje is.

Megjelenhet a magasabb rendű szervező elvek keresésére az igény. Természetesen érdemes mozgásban maradnunk, nem teljes leállásról van szó, pl. egy jó erdei sétán megfigyelhetjük a mintázatokat, formákat, ami a rekreáció mellett, a saját belsőnk megértésében is segít.

Advent

Advent a várakozás, készülődés ideje. Ebben az időszakban előkerülő témák, önmagunkról és az új lehetőségeinkről is szólnak. Mint a mag vagy a téli csupasz ág, ami a csodás új élet lehetőségét rejti. A bennünk megszületett, új életre kelő és kibontakozó lehetőségek is előkerülnek. Kincsek és csodálatos dolgok várásának az időszaka. A fény születése, a beteljesülést hozza el.

tél
tél

Boldog karácsony

A karácsonyról megkérdeztem több felnőttet, hogy mik az első gondolatok amik eszükbe jutnak. A válaszokban sokszor inkább kellemetlen érzések jelentek meg, mint: rohanás, nyűg, csinálni kell, legyünk túl rajta, fölösleges kiadások, trakta, megfelelés, magány, feszültség, veszekedés, fölösleges színjáték. Persze kellemesebb gondolatok is társultak, mint: jó együtt lenni, csillogó szemek, hagyomány, illatok, hóesés, mézeskalács, együtt sütünk, ünnepi, csillogó, fények, meglepni másokat, jó várakozni, szeretek adni, boldogság. Abban mindenki egyetértett, hogy nagyon fontos esemény az évben.

A karácsony társadalmi, családi és személyes ünnep is egyszerre. Benne vannak a saját, családi hagyományaink, döntéseink és a társadalom által elvárt viselkedések is. Ilyenkor, egy rövid időszakra a hétköznapi valóság átformálódik, és teljesen más vélt, vagy valós elvárásoknak „kell” megfelelnünk. Nagyon szép, különleges külsőségek között megvalósuló idill kapcsolódik az ünnephez. Általában plusz feladatokat és további rohanást eredményez. Ez persze nagyon disszonáns állapotot is előidézhet. Többek számára, más miatt is, kifejezetten nehéz időszak a karácsony. A szeretet ünnepe erőteljesebben hívja elő az érzelmeket minden téren. Így van ez a boldogsággal is, megélhetjük a gyermekek örömét, vagy akár a mi saját önfeledt gyermeki énünk örömét is. Később megélhetjük azt is, amikor a gyermekeink adják át az ünnep örömét a saját gyermekeinek. Megláthatjuk a valódi szépséget, megélhetjük az igaz szeretetet, a karácsony varázsát. Nem csak társaságban, egyedül is lehet ünnepi hangulat, boldog karácsony.

tél
tél

„A karácsony az otthon levés ideje – mind testben, mind lélekben.”  

Garry Moore

Mitől érezzük magunkat jól karácsonykor?

Egy izgalmas karácsonyi jóllét vizsgálatból kiderült, hogy azok a válaszadók élték meg boldogabban a karácsonyt, akiknél a család és/vagy a hit/befelé irányulás fontos szerepet kap. A tanulmány azt találta, hogy azok az emberek, akik bevallásuk szerint sok pénzt költöttek karácsony előtt, az ajándékvásárlás, ajándékozás a fő motívum, magasabb szintű stresszt, több negatív érzelmet és alacsonyabb szubjektív jóllétet éltek meg a karácsonyi ünnepeken. Más vizsgálat szerint, akik egy rendelkezésükre álló keretösszegből másoknak is vásároltak többet, jobban érezték magukat. Tehát adni jó, ha van rá lehetőségünk, és még jobb, ha nem csak az ajándékozásról szól a karácsony.

Süssünk ki valami jót!

Rajtunk is múlik, hogy mit hozunk ki ebből az időszakból. Ha év közben van lehetőségünk valódi mélyebb tartalmaink megismerésére, önreflexióra, amire jó lehetőség egy művészetterápiás csoport vagy egyéni beszélgetés, akkor jobban megismerhetjük saját valódi igényinket, vágyainkat. Karácsonykor is fontos segítőnk lesz az önismeret. Nézzük meg mi az az a pár dolog, ami igazán fontos számunkra, és van ráhatásunk (a környezetünknek is megfelel) majd tegyünk is érte. Éljük újra vagy valósítsuk meg a gyerekkori élményeinket, vágyainkat. Adjuk tovább a következő generációnak. Ez lehet egy szép karácsonyi történet is vagy a mini kutatásom egyik kedvenc karácsonyi tevékenysége, a sütés. Kint a világban van, hogy nem úgy mennek a dolgok ahogy szeretnénk, de bent a lakásunkban, a belső világunkban igyekezzünk megteremteni a rendet, a saját rendünket.

A fény és a sötétség, az ég és a föld kapcsolata karácsony idején a legteljesebb. A tél nagy egyesítő, az ellentétek integrálásának a szimbóluma. Sokat tanulhatunk magunkról, és ebben az intuícióink is segít. Önismerettel, valódi belső vágyaink felismerésével, jól megélt ünnepek után, könnyebben visszatérhetünk a hétköznapok rendjébe, vagy kialakíthatjuk a nekünk megfelelő új rendet is.

A karácsony jó alkalom a szeretet kifejezésre, kellemes családi és közösségi együttlétekre. Lehet egy olyan időszak, ami kirepít a hétköznapok mókuskerékből, és egy olyan varázslatos világba csöppenhetünk, ahol minden rendben van. Alkalmat teremtve, hogy töltekezzen a lelkünk.

A fény benned van, engedd, hogy vezessen!

tél
tél

Téli művészetterápiás gyakorlatok:

„A tél elcsendesedésre , lelassulásra invitál, pihenő időszak kellene, hogy legyen, de napjainkban sokan télen ugyanúgy rohannak, mint nyáron, pedig a passzivitásban is érlelődnek, növekednek a dolgok.”

Antalfai Márta

Mozgás:

Keress egy biztonságos szabad teret, lehet kint pl. kertben, mezőn, vagy bent a lakásban, ha van nagyobb szabad tér. Nagy körből indulj, el nagyon lassan spirál vonalban befelé – közben figyeld magad – egyre kisebb köröket bejárva, míg elérsz a közép pontig.

Most mi az, ami felkelti a figyelmed? (lehet bárhol: alattad, körülötted, benned)

Mit üzenhet neked?

Milyen érzés volt, befelé haladni?

Írás:

Folytasd a történetet! Írd le, ami eszedbe jut, minősítés és elvárás nélkül, engedd megjelenni ami jön.

Hideg van kint és hatalmas pelyhekben esik a hó. Lassan sétálok hazafelé, és azon tűnődöm, milyen jó, hogy a melegebb kabátom vettem fel…

Milyen érzések jöttek elő írás közben?

Hova érkeztél?

Mit üzen neked a történeted?

Csend:

Teljes csendben ülünk, és önmagunk felé figyelünk. Igyekezzünk meghallani, mit üzen a testünk, mit üzen a lelkünk.

Elgondolkodtató, megbeszélhető téli kérdések:

Mi az, amit várok?

Mire vágyom igazán?

Mi az, ami hozzájárulna a boldogságomhoz?

Felhasznált irodalom

Várlak

Alkoss

Ha érdeklődsz a művészetterápia iránt, csatlakozz valamelyik csoportomhoz

Alkoss

Lépj velem kapcsolatba

ingyenes-szakmai-konzultacio

You have Successfully Subscribed!