Alkoss
Művészetterápia
MI A MŰVÉSZETTERÁPIA?
Mit is jelent a művészetterápia
A művészetterápia a nonverbális, expresszív terápiák közé sorolható. Többféle művészeti ág terápiás folyamata sorolható ide: képzőművészetterápia, irodalom és meseterápia, zeneterápia, tánc- és mozgásterápia, pszichodráma, valamint társművészeti ágak terápiái. Külön megnevezésnél az adott technikán van a hangsúly. Művészetterápia alatt gyakran a képzőművészetterápiát értik, vagy ahogy én is, a komplex művészetterápiát, melyben a művészetek mind, komplex módon jelennek meg.
Hogyan működik a művészetterápia?
A művészetben a lélek belső virága szólal meg, ezért az alkotásban szimbolikus úton önmagunkkal találkozhatunk. Lehetőséget kapunk megismerni önmagunkat, amely nélkülözhetetlen az egészség megőrzéshez. A művészetterápia által egyszerre jelenik meg a megértés, a megvilágosodás és a megtisztulás. A terápia anélkül is eléri célját, hogy a probléma verbalizálódna, de törekszünk, hogy magasabb kifejezési szintre kerüljön a megoldás. Maga a művészi eszközzel való munka beindítja a kreativitást, újfajta gondolkodásra ösztönöz, rugalmasságot, sikerélményt ad, megtapasztalható a kompetencia élménye egy új helyzetben. A művészetterápiás folyamat egy nyitott, elfogadó, minősítés nélküli térben valósul meg, melyben résztvevők szabadon fedezhetik fel értékeiket.
„Amit a kezünkkel alkotunk, abban az egész személyiségünk részt vesz. Így a megjelenő alkotás mindig többet tükröz vissza önmagunkból, mint az aktuális tudati beállítódásunk, ezért lehet önismeret és tudatfejlesztő hatású.”
Anatafai Márta
Cselekvő és befogadó
A művészetterápia lehet aktív, azaz cselekvő, ahol a kliens, a terápiás folyamatban, az adott művészeti technikával fejezi ki, és jeleníti meg az élményeit. Illetve lehet a receptív, azaz befogadó művészetterápia, ahol kész műalkotások által a kliensben keltett pszichés hatások átélése, megértése, feldolgozása történik. Itt valójában nem passzív a kliens, hanem a folyamatok belül zajlanak. A befogadó művészetterápia tapasztalata akár alkalmazható cselekvő helyzetben, valamint az aktívból is megjelenhet a receptív művészetterápia.
„A művészet kívülre helyezi azt, ami belül van: A belső világot, a kollektív tudattalanban őrzött – az emberiséggel közös – „emlékeket” jeleníti meg. Ezáltal nemcsak az alkotó, hanem a néző, illetve hallgató is közel kerülhet a saját kollektív tudattalanjához, ami lényegében nem választható el a személyes életében megélt élményektől.”
Antafai Márta
Művészetterápiás eszköztár
Képzőművészeti terápia – Kép, Akvarell, Tempera, Tus, Grafit, Színes ceruza, Toll, Olajpasztell, Porpasztell, Kollázs, Montázs, Kalligráfia, Mandala, Gyurma, Agyag, Gyaplyú, Fotó, Számítógépes programok, Kreatív eszközök, Asszociációs kártyák: OH-Kártya, Dixit, Inspiráló elemeket tartalmazó bármilyen kártya
Zeneterápia – Zenehallgatás, Hangszer (általában bárki által egyszerűen használható dobok, csörgők, stb.) Bármi ami hangot ad, Saját hangunk, Testünk hangjai és „zajai”
Mozgásterápia – Arckifejezés, Testtartás, Szobor, Mozdulatok, Jelzések, Irányított mozgás, Szabad mozgás, Mozgás a zenével, Tánc, Testtudati munka
Irodalom- és Meseterápia – Szavak, Vers, Novella, Regény, Saját írások, Mesék, Mesealkotás
Színjátszás-terápia/ Pszichodráma – Történet megjelenítésé, Elmesélése, Szimbólumokkal helyzet vagy történetalkotás, Film
A technikák megválasztásánál mindig fontosnak tartom, hogy egyszerűen kezelhetők legyenek, ugyanakkor kifejezésbeli gazdagságot biztosítsanak
Hogyan hat a művészetterápia
Szinte bármely művészeti ág technikájára épülhet művészetterápia. Ezek az eszközök alapot, hátteret adnak ahhoz, hogy egy tervezett folyamaton belül könnyedén megjelenhessen a lélektani tartalom. Mindig az aktuális témát támogató módszert használjuk a megbeszélések inspirálásához. A színek, formák, mozdulatok, olyan dolgokat is ki tudnak fejezni, amik a szavak előtt keletkeztek, vagy nincsenek rá szavak. A művészetterápia által valami érthetővé válik – az én, a másik, a világ, stb… Az alkotás során, intuitív módon, nem az elme, hanem a test és a lélek „dolgozik”.
Az elme nem annyira cselekvő, mint inkább megfigyelő, befogadó, „tanú”. A kutatás, és a kapott válasz konkrét és szimbolikus egyszerre, ezáltal több – testi, lelki, tudatos, szellemi, spirituális- szinten mozgósít. Az agy mindkét félteke összekapcsolódva munkálkodik értünk. Bármilyen elfogadható, akár hétköznapi tevékenység lehet terápiás hatású, ha a folyamatot tudatosan megfigyeljük, és hasznosítjuk, amit kaptunk a helyzettől, majd a személyiségünk kibontakoztatására irányítjuk.
Művészi tudás, kreativitás nem szükséges
Művészetterápiához nem szükséges, művészi jártasság, vagy tehetség. Nem cél, hogy szépet alkossunk! Elvárások nélküli, szabad alkotásban jelenítjük meg az önkifejezés „szépségeit”. Szublimációs megközelítéssel nézve, maga a művészi önkifejezés, és az alkotás folyamata hordozza a terápiás hatást. Értelmezés központú megközelítés szerint az alkotást eszköz a művészetterápiában, és az alkotáshoz kötődő megbeszélés, értelmezés, szimbólumtársítás, amely a szabadasszociáción keresztüli „feldolgozása” a megjelenő lelki tartalmaknak.
Nem a művészet a csodaszer, hanem átélt élmények, tapasztalatok és megértés által, mi magunk vállunk képessé arra, hogy belépjünk a saját csodavilágunkba.
Mitől terápia a terápia?
A terápiás kapcsolat, egy olyan emberi kapcsolat, amely biztonságos keretek között zajlik. A terapeuta rendelkezik az adott terápiára vonatkozó képzettséggel, rálát a testi, lelki, kognitív folyamatokra. A terápiás térben minden érzés, gondolat bizalommal kimondható, a kliens mondhat nemet, és szabályozhatja a folyamat mélységét. A terapeuta ítélkezésmentes elfogadást, megértést, és megtartó teret biztosít. A terapeuta felelőssége, hogy a jelenlét gyógyító erőit tudja mozgósítani. A fókusz a kliensen van, a terapeuta saját szükségletei nem a terápiás kapcsolat része.
„A terápia célja a mentális problémák/nehézségek/belső lélektani történések közös megértésén keresztül a páciens/kliens segítése abban, hogy egyénileg kezelni tudja a belső feszültségeit/ellentmondásait, érzelmi megéléseit, jobban érezze magát, javuljon az életminősége, egyéni kompetenciával alakítani tudja az életét, az őt körülvevő közvetlen közösséget és a tágabb társadalmi normákat.”
Németh László
A művészet terápiás gyökere az ősidőktől jelen van
Művészetterápia estén, művészi eszközök támogatják a belső folyamatok megértését, irányítását, és a kompetencia megszerzését.
A művészet, megfelelő kertek között, öngyógyító folyamatokat tud létrehozni, ez a terapeuta és a kliens közös aktív munkája.
A segítő nem ad tanácsot, a terápia belül zajlik, a kliens lehetőséget kap, hogy önmagát alkossa újra.
Virágzoom – Művészetterápia
A művészetterápia megvalósítható egyéni konzultáció keretében vagy csoportosan, illetve csoportos munkát kisérheti egyéni is. Ezt mindig az adott személy céljai, igényei, lehetőségei és a körülmények határozzák meg.
Számomra a művészetterápia és a mentálhigiéné sok mindenben lefedi és kiegészíti egymást, a szemléletmódomban egyszerre van jelen.
Az egyéni konzultáció rugalmas, és teljesen személyre szabott, a figyelmem 100%-a végig a kliensen van. Azért is szokták az egyéni művészetterápiás beszélgetést választani, mert lehet olyan téma vagy helyzet ahol előnyösebb, ha csak ketten vagyunk.
Virágzoom csoportokban, olyan biztonságos közösségi „szigetet” hozunk létre, ahol közelebb kerülhetünk önmagunkhoz, és másokhoz is, felfedezhetjük erőforrásainkat a művészetterápia segítségével. A csoportokban alkotások arra inspirálnak, hogy befelé figyeljünk, önmagunkkal dolgozunk, egyéni, belsőmunka folyik, majd, kívülről is önreflekítv módon ráláthatunk magunkra, azáltal ami megjelent. Illetve a megbeszélések alatt a csoporttagok adnak ítélkezésmentes visszajelzést, így a körülöttünk levők szemével is rápillanthatunk magunkra, segítünk egymásnak a megküzdési stratégiák bővítésében, közben az önkifejezés, az önreflexió, egyre önazonosabbá és sikeresebbé tesz, és kapcsolataink megértését is támogatja.
A csoportok jó hangulatban, vidáman telnek, de a nehéz érzéseknek is helyt adunk, hiszen ez is az élet része. A folyamatban a kellemetlen érzések, ugyan olyan érvényesek és hasznosak, mint a kellemesek. Nyitókörrel kezdünk, majd az aktuális témával foglalkozunk, a beszélgetések és a technika révén általában mélyebb tartalmak is előkerülnek. Lehet aktívan vagy passzívan, illetve befogadóan részt venni az alkotásban és a megbeszélésben is, kinek mikor, mi komfortos. Fontos, hogy csak annyit szükséges megosztani amennyi épp kényelmes, ezekkel tudunk a legjobban haladni. Az itt kapott felismerésekkel egyedül is lehet foglalkozni, az alkalmak között. Nincs tabu! Bármilyen téma behozható a csoportba, fogunk vele dolgozni. Én a csoport „kovásza” vagyok aki belül mint egy katalizátor dolgozik, hogy az alkalmak végére a legjobb dolgok „süljenek ki”.
A művészetterápia egy lehetőség arra is, hogy mindenki felfedezze önmagában az örömöt és ráébredjen a saját értékeire.
Kiknek is szól a Virágzoom művészetterápia
Fontos, hogy a Virágzoom művészetterápiás alkalmak egészséges embereknek szólnak, itt nincs pszichés gyógyító tevékenység, az én területem a mentálhigiéné. Az alkotó terápia pszichés zavar esetén is gyógyít, viszont ezt csak megfelelő szakember végezheti, illetve teammunkában, mint kiegészítő terápia működik. Akinek pszichológia terápiára van szüksége, megfelelő szakembert érdemes keresni, valamint szívesen ajánlom a Thalassa Ház – Pszichoterápiás és Pszichiátriai Rehabilitációs Intézetet.
A Virágzoom út önmagunkhoz. Színes és hatékony módszer, hogy a legmegfelelőbben találhassuk meg a saját aktuális üzeneteinket. Az ezekkel való minőségi kapcsolat hozzásegít egy harmonikusabb élethez egyéni és közösségi szinten. Tehát mindenkinek szól a Virágzoom, aki elég bátor és nyitott az önfelfedezésre, és hajlandó is tenni pár lépést ezen a szelíd, de hatékony módon önmaga felé.
Szeretettel várok mindenkit erre az izgalmas belső utazásra…
Felhasznált irodalom:
Németh László A szocioterápia meghatározása
Németh László: (Képző)művészet-terápia In: Nonverbális pszichoterápiák Animula, 1991 Művészet és gyógyítás
Németh László: Mitől terápia a terápia? Mi a művészetterápiás csoportterápia jellemzője?
https://www.mmszke.hu/muveszetterapia/ismertetok/kepzomuveszet
Miért hasznos az ingyenes mini-kurzus?
A kurzus során erőforrásokat gyűjtünk, felvérteződünk. Ez mindig hasznos, mert ebből később is építkezhetünk!
Mini kurzusomat úgy állítottam össze, hogy segítségével megismerd művészetterápiás módszereim alapjait.
Ingyenes mini kurzusom a mesés tréning, 6 napig tart, napi 5 -20 percre lesz szükséged, amit csak magaddal töltesz.
Az első levemben érkezik egy mese, kérdésekkel, majd a többi levélben, rövid kérdések, játékok adnak lehetőséget, hogy közelebb kerülj a saját válaszaidhoz. Rátalálhatsz rendkívüli értékeidre, mások és magad számára.
KÉRD INGYENES MINI-KURZUSOMAT ITT >>>
Kérd az ingyenes művészetterápiás mini-kurzusi ITT
Nézd meg
Bemutatkozó videómat
Alkoss