+36-30-856-5879 info@viragzoom.hu

VIRÁGZOOM

Mentálhigiéné

Mi a mentálhigiéné?

Mi is a mentálhigiéné?

A mentálhigiéné olyan szemléletmód és tevékenységrendszer, amely a belső egyensúly, az önreflexió és a kapcsolati működés támogatását szolgálja. Emellett a pszichés nehézségek megelőzésére is irányul, valamint segít abban, hogy teljesebb, harmonikusabb életet élhessünk. A mentálhigiéné középpontjában az egészség áll – érzelmi, szellemi, spirituális, stb. egységében – és abban is segít, hogyan tudjunk jól kapcsolódni önmagunkhoz és másokhoz. Holisztikus és multidiszciplináris tudomány.

Dr. Buda Béla így fogalmaz:

„A mentálhigiéné nem egyszerűen a betegségek elkerülésére vagy megelőzésére szolgáló ismeretek és technikák rendszere, hanem az emberi életminőség javításának komplex, értékorientált és szemléletalapú módja.” 

hygea

Mentálhigiéné ≠ Pszichológia

Mentálhigiéné használja a pszichológia tudományát, célja az egyén mentális jólétének megőrzése vagy helyreállítása, hasonló, de mégis más. A különböző segítő hivatások kompetenciái a kliens mentális zavarai mentén válnak szét. A mentálhigiénés szakember pszichológiai értelemben vett egészséges, tehát mentális zavarral nem rendelkező emberekkel foglalkozik. A konzultáció nem pszichoterápia, de akár támogatást nyújthat a pszichológiai terápiához is, kiegészítheti folyamatosan. Más fontos segítséget tud adni.

Mentálhigiénés konzultáció

A mentálhigiénés beszélgetés segít a kliensnek saját erőforrásait felismerni és megtalálni a megoldásait a problémáira. A változás segítő kapcsolatban jön létre, ahol a mentálhigiénés szakember kísérő a folyamatban, nem tanácsot ad, hanem együttérző, konzultatív támogatással, teret ad a saját válaszok megjelenésének. Alaposabb önismeretet nyújt, ami segít mobilizálni a belső erőforrásokat. A kliens és segítője együtt dolgozik, hogy a kliens megtalálja a számára legmegfelelőbb utat.

A mentálhigiéné alapvető fontosságú az általános egészség és életminőség szempontjából.

Egészség

Az egészség általánosan elfogadott emberi érték. Az egészséget az emberek általában: a betegség hiányával, ellenállóképességgel, belső erővel, az élet élvezetével, a jó erőnléttel azonosítják. Az egészség értelmezése függ az életkörülményektől, a környezeti kultúrától és az élet különböző szakaszaiban más és más.

A szóösszetételben az alap az egész, tehát az egész-ség, mindent magában foglal. A mai egészségügy főleg a gyógyításra helyezi a hangsúlyt, a mindennapokban használt egészség fogalom dichotóm, tehát az ember vagy egészséges vagy beteg, bár jelenlegi tudásunk szerint senki nincs a tökéletes egészség ideális állapotában. Még mindig él többekben az elképzelés, hogy ha egészséges vagyok, akkor nem kell csinálni semmit, ha nem, akkor az egészségügy gyógyítson meg. A modern felfogás szerint az egészség nem passzív tényező, vagy egy aktuális betegség hiánya, mivel egy krónikus beteg is lehet jó egészségi állapotban, az egészség a személyre szabott jól-lét. A kulcs a cselekvőképesség, a legújabb modellek szerint egy folyamat, amiért egész élten át nagyon sokat tehetünk. Az egészség kontinuumon értelmezhető, nem tökéletes vagy maradéktalan, hanem az adott körülmények között a lehető legteljesebb.

Holisztikus egészség

Az egészség több egységből tevődik össze, a dimenziók egymással kölcsönhatásban vannak. Számomra ez a 8 dimenziós megközelítés a legteljesebb.

Fizikai egészség: megfelelő testi működést jelenti, és ide tartozik az egészségvédő életvezetés is, pl. rendszeres testmozgás, egészséges táplálkozás, megfelelő alvás.

Mentális egészség: jó kognitív képességek, mint tiszta és következetes gondolkodás és döntéshozatali képesség.

Érzelmi egészség: az érzések felismerése, megélése, kezelése és kifejezése – önmagunkkal és másokkal való kapcsolatban.

Spirituális egészség: a személyiség és a lélek harmóniája.

Társas egészség: egészséges kapcsolatok kialakítása és fenntartása, kommunikáció, bizalom, tartalmas emberi kapcsolatok barátokkal és a családdal, intimitás képessége, megtartó közeg.

Szexuális egészség: elfogadás, mellyel az egyén önmagához és másokhoz kapcsolódik, a szexualitás szabad, biztonságos és örömteli megélésének képessége.

Társadalmi egészség: a személy integrációja a társadalomba, az elérhető infrastruktúra, munkalehetőség, erős szociális háló.

Környezeti egészség: ide tartozik a bennünket körülvevő valóság, mint a lakásviszonyok, az egészséges ivóvíz, és az egész természet, hiszen mi is részei vagyunk.

Mindig van köztük olyan dimenzió, ami erőforrásként működik, és van, ami támogatásra szorul. A holisztikus egészség modell összetevői, elemei és dimenziói egymással szorosan kapcsolódnak, folyamatosan hatással vannak egymásra.

Egészséges életmód kapcsán általában a fizikai egészségre vonatkozóan vannak szélesebb körű ismeretek, de a felsorolásból egyértelműen látszik, hogy nem elég a testi egészségünkkel foglalkozni, bár lényeges alap, de a jóllét szempontjából fontos az is, hogyan boldogulunk az életben. Az egészség fejlesztésére életkorunktól függetlenül lehetőségünk van, ha elhatározzuk és teszünk is érte.

„Az egészség nem egyetlen tett, hanem szokásaink összessége. Azzá válunk, amit rendszeresen teszünk” Will Durant – Arisztotelész gondolatainak összefoglalása.

Hygeia jelentése:

Higiénia, tisztaság

Testi és lelki tisztulási folyamatok

Öngyógyító képességek

Gyógyulás a test-szellem-lélek szintjén

Rend teremtése magunk körül, egészséget erősítő rend

Mértékletesség, a helyes egyensúly megtalálása

Lelki és mentális egész-ség, amely a fizikait veszi alapul

Szent terek megteremtése, pl. tértisztítás, térharmonizáció, az egész-séges élettér

Holisztikus gyógymódok és terápiák

„Ép testben ép lélek” filozófiája

Hygeia

A görög mitológiában Hygeia az egészség istennője, Aszklépiosz (orvostudomány, gyógyítás) és Epione (nyugtató, gyógyító gondoskodás) egyik leánya. Testvérei és gyermekei is mindannyian gyógyítók. Hygeiához elsősorban a preventív terápiák kötődtek, vagyis az egészséges életmód, a tisztaság, és a hosszú élet titkai. Az ókori szobrokon általában tálat vagy kelyhet tart kezében, amelyből egy teste köré tekeredő, vagy kezében tartott kígyót itat. A kígyó a megújuló életerő szimbóluma, a kehelyből ivó kígyó a gyógyszerészet emblémája.

Mint a gyógyítás Istennője az öngondoskodásban és a megelőző módszerek megismerésében segít és felgyorsítja az öngyógyítási folyamatot, mivel emlékeztet a belső készségekre és ismeretekre, tanulásra és tudás átadása ösztönöz. Hygeia tanítása az, hogy ahol felgyülemlik a kosz és a szemét, ott előbb-utóbb megjelennek a betegségek és a rothadás is, ezért nagyon fontos, hogy mind a testünket, mind a lelkünket, mind a környezetünket tisztán tartsuk. Az egészségügyi tisztaságot is higiéniák nevezzük.

Rendszeres tisztítás mellett a mértékletességet, a testedzést ajánlotta. Filozófiájában a leglényegesebb az volt, hogy a test, a lélek és az emberi környezet harmóniába, vagyis teljes egyensúlyba kerüljenek egymással, ez nem más, mint az a holisztikus szemlélet.

Felhasznált irodalom:

Dr. Buda Béla (2003): A lélek egészsége – A mentálhigiéné alapkérdései. Nemzeti Tankönyvkiadó

Benkő Zsuzsanna (2019): Az egészség történeti és modern megközelítése, az egészségfejlesztés fogalma, szemléletmódja. In: Benkő Zsuzsanna, Lippai László, Tarkó Klára (2019): Az egészség életünk tartópillére. Szegedi Egyetemi Kiadó, Szeged

Benkő Zsuzsanna és Lippai László (2001): Teljességigény egy egészségműhelyben. Új Pedagógiai Szemle, 2001/5. sz.

Griga Zsuzsanna: Az Aszteroidák a transzcendentális karmaasztrológiában

Naidoo, J. és Wills, J. (1999): Egészségmegőrzés. Medicina Kiadó, Budapest

https://creatrixmag.com/hygeia-the-medicine-woman/

https://novakagnes.hu/az-egeszseg-dimenzioi-kopp-maria/

 

Alkoss

Művészet

Lépj velem kapcsolatba

ingyenes-szakmai-konzultacio

You have Successfully Subscribed!