+36-30-856-5879 info@viragzoom.hu

Menopauza és lelki egészség

Beszéljünk a menopauzáról és a lelki egészségről!

Miért érzik sokan rosszul magukat a perimenopauza és a menopauza idején, és mit tehet, aki nehézségekkel küzd?

Sokan nem tudják, hogy a perimenopauza – a menopauza kezdeti szakasza – sok nőnél hangulati és szorongásos tüneteket válthat ki, még azoknál is, akiknek korábban soha nem voltak lelki problémái. Akinek voltak hangulati és szorongásos problémái vagy az életükben voltak kedvezőtlen életesemények, illetve a jelenben fenn állnak (pl. bántalmazás, elhanyagolás, családi problémák, anyagi problémák, nem biztonságos környezet) náluk a perimenopauza idején, nagyobb az eséllyel alakulhatnak ki lelki problémák is vagy a meglévő tüneteik rosszabbodhatnak.

együtt

A sebezhetőség ablakai

A mentálhigiénés szakemberek a pubertást, a terhességet – beleértve a szülés utáni időszakot is, és a menopauza kiterjesztett időszakát, a nők védtelenségének három ablakaként azonosították.

A drámai hormoningadozások ezekben az időszakokban bizonyos nőket fogékonyabbá tehetnek lelki nehézségekre.

„A nők körülbelül 70%-a tapasztal valamilyen mentális egészségügyi hatást a menopauza során” – mondja Dr. Elisabeth Rosén. „De a jó hír az, hogy ezek a tünetek általában elmúlnak, amikor a szervezet hozzászokik az új hormon szintekhez.”

A perimenopauza és a menopauza során jelentkező mentális egészség nehézségei annyira elterjedtek, hogy egyes kutatók új kifejezést „menopauzás szorongás”-t javasoltak ezek leírására. A tüneteket jelentősnek és tartósnak írják le, de több ponton különböznek más depressziós diagnózisoktól.

menopauza

A perimenopauzával, menopauzával kapcsolatos mentálhigiénés nehézségek a következők lehetnek:

  • ingerlékenység
  • szomorúság
  • aggódás
  • reménytelenség
  • koncentrálás és/vagy összpontosítás nehézségei
  • fáradtság
  • túlterheltség érzés
  • hangulatingadozás
  • motiválatlanság
  • alacsony energia szint
  • olyan, mintha nem is önmaga lenne!
hőhullám
szomorú

Egyes nők ezeket a tüneteket enyhe formában tapasztalhatják, vagy egyáltalán nincsenek ilyen problémái. Másoknál perimenopauza átmeneti instabil ösztrogén szintje hatással lehet az agyra, és akár súlyosabb mentális tüneteket okozhatnak.

A perimenopauza fizikai tünetei – pl. alvási nehézségek, hőhullámok, húgyúti és hüvelyi tünetek, alacsony libidó, fáradtság súlygyarapodás, kognitív változások stb. – befolyással vannak lelki egészségre.

Az éjszakai izzadás, hőhullám az alvási nehézségek befolyásolják az alvás minőségét, az ebből adódó fáradtság befolyásolja az általános hangulatot.

A fizikai tünetek és a hangulati ingadozások, valamint az az állapot – amikor még magunkat is meglepjük ahogy viselkedünk, negatívan befolyásolhatják az önértékelést.

A hormon faktor

A kutatók szerint ezeket a nagyfokú hangulati ingadozásokat, a hormonszint hirtelen emelkedése és csökkenése okozza. A szerotonin – egy olyan anyag, amely segít abban, hogy boldognak érezzük magunkat – mennyisége az ösztrogén csökkenésével párhuzamosan csökken, ami fokozza a szomorúságot és a szorongást. A progeszteron, a nyugtató hormon, szintén csökkenni kezd a perimenopauzában. Fontos viszont, hogy a középkorú nők mentális problémái nem mindig hormonális eredetűek, és a hormonpótló kezelés nem mindenki számára ajánlott.

A hormonháztartásra az életmód is hatással van!

hőhullám
szomorú

Mit tehetünk, ha a perimenopauza, menopauza idején lelki egészségünkért?

12+1 ajánlás a csoporttagok és az egynéni beszélgetések tapasztalatai, valamint Dr. Rosén tanácsai alapján:

Tájékozódjunk a perimenopauzáról, menopauzáról, azonosítsuk be a tüneteket, így tudhatjuk, mire számíthatunk.

Próbáljuk elfogadni és kezelni a pszichés nehézségeket – engedjük meg magunknak az érzéseinket, közben próbáljunk békét találni.

Határozzuk meg azokat a helyzeteket, amelyek negatív érzelmeket váltanak ki, és próbáljuk elkerülni azokat.

Engedjük meg magunknak, hogy lassabban menjenek dolgok.

Csökkenthetjük a stresszt olyan technikákkal is, mint a meditáció vagy a mindfulness.

Rendszeresen mozogjuk. A fizikai aktivitás pozitív hatással van mind a fizikai, mind a mentális egészségre a perimenopauza idején is. Ezenkívül endorfinokat, „jóközérzet” hormonokat is termel. Különösen ajánlott a séta, jóga, tánc.

Legyen kiegyensúlyozott étrendünk.

Teremtsünk megfelelő körülmények a jó alváshoz.

Építsük a párkapcsolatunkat, legyenek rendszeres közös élmények, éljük meg az intimitást fizikai és lelki szinten.

Élvezzük az életet, legyenek olyan dolgok, amik örömet okoznak! – nagyon sok minden lehet, egész egyszerű dolgok is.

Mondjuk el családtagjainknak, barátaiknak, hogyan érezzük magunkat – ők hatalmas támogatást jelenthetnek.

Fejlesszük az önismeretet és a lelki egészségünket, pl. művészetterápiás csoportban vagy egyéni segítő beszélgetésen! – jelentős támogatást ad, ha van egy biztonságos hely ahol nyíltan beszélhetünk a minket érintő problémákról, és van egy megértő segítőnk, vagy egy támogató közösségünk, akikre számíthatunk.

Ismerjük fel, ha gond van és forduljunk szakemberhez!

Várlak

Alkoss

Ha érdeklődsz a művészetterápia iránt, csatlakozz valamelyik csoportomhoz

Alkoss

Lépj velem kapcsolatba

ingyenes-szakmai-konzultacio

You have Successfully Subscribed!