+36-30-856-5879 info@viragzoom.hu

A Művészet terápia?

Mi a művészet? „A valóságnak bizonyos esztétikai elvek szerinti, a lényeget kiemelő tükrözése.” A művész szó, a mű- (csinál, elvégez, dolgozik, épít) műv- változatának, -ész (ész, értelem, emlékezet) képzővel ellátott alakja.

Számodra mit jelent a művészet? Ezzel a válasszal én is tudok azonosulni:

„Számunkra a művészet láttatja a láthatatlant, egy olyan egységet teremt jelen és múlt, jövő és vízió között, ami elemi erővel hat ránk. Amiben benne van minden égi és földi szenvedély, érzelem és értelem egyaránt.”

Ybl Budai Kreatív Ház

A művészetről többféle kép él bennünk. Általában a csodálatos, akár a misztikus szépség és harmónia megtestesítője, emellett figyelemfelhívó, illetve megbotránkoztató is. Fontos lehet számunkra, hogy kifejezzük másoknak vagy akár csak belső monológként, hogy a tartalmakkal azonosulunk vagy nem, mit hív elő bennünk, mit érzünk és gondolunk egy adott alkotásról. Önmagunkat is pozícionálhatjuk általa.

művészetterápia blog

A művészettől jól is leszünk?

Ha röviden kellene válaszolni, akkor: nem, de ez ennél sokkal összetettebb.

A művészet maga, mint mondjuk a zenehallgatás, tánc tanfolyam, kiállítás látogatás, vers, kreatív hobby, önmagában nem művészetterápia. Hatással van ránk általában, de ez a hatás nagyon vegyes.

Jól választott formája a művészetnek, fontos és hasznos rekreáció önmagában is, a jóllét fontos része. Ahogy Lippai írja: a hétköznapi tetteink határozzák meg az élet minőségét. A kulcs az aktív, cselekvő és alkotó viszonyulás, az egészséges élet esélyéhez. Az egészséges élet az adottságok és a lehetőségek alkotó módon történő, sajátos egyedi összehangolásától válik művészetté.

A titok, hogy ez nem „egyetlen tett”, hanem az örömmel végzett szokások összeségének a rendszere.

nov
nov

Művészet és lelki egészség kutatás

2022-ben végeztem egy kutatást, különböző korú és érdeklődésű résztvevőkkel, voltak művészek, hobbiművészek, illetve akik egyáltalán nem foglalkoznak művészettel. Feltételeztem, hogy bármilyen művészet jó hatással lehet a lelki egészségre, bár közismert az is, hogy bizonyos súlyos problémák, lelki betegségek, épp a legcsodásabb alkotások táptalajai. Úgyhogy nem annyira elvárással, inkább kíváncsisággal álltam neki a kutatásnak.

A hipotézisem mely szerint: „A megkérdezettek körében a művészi tevékenységek végzése és a lelki egészség korrelál”, megcáfolódott.

Nem találtam jellemző összefüggést az életminőség és a művészi tevékenység/ek végzése között. Attól, hogy valakinek a mestersége illetve hobbija a művészet vagy egyáltalán semmi köze hozzá, a lelki egészségével nem volt összefüggésbe hozható. Számomra arra világított rá, hogy a jóllét összetett, szubjektív és egyedi rendszer. A művészetterápiában fontos és csodálatos eszköz a művészet, de nem ettől leszünk jól. Itt nem is kell szépet alkotni, a kulcs a művészetterápiás kapcsolatban, a módszerben rejlik.

Milyen is egy művészetterápiás beszélgetés? Sokszor felmerül a kérdés, hogy ha összeülnek az emberek és beszélgetnek, az már terápia? Van terápiás hatása, de nem terápia. Mitől terápia a terápia és a művészetterápiáról itt olvashatsz bővebben.

nov

Mit ad a művészet?

A kutatásomban, arra is kerestem a választ, hogy mit adhat a művészet:

„Mi az első szó, ami eszedbe jut arról, hogy művészet?”

Erre a kérdésre teljesen szabadon lehetett választ adni. Legtöbben az „alkotás”-t, vagy „alkotás öröme”-t írták. Néhány, a művészet technikai részhez kapcsolódó szó is érkezett, mint, „festés, képzőművészet, galéria, múzeum,”. Legtöbb válasz pozitív, mély értelmű lett, mint: „önkifejezés, szabadság, élet, érzékenység, szépség, kreativitás”, valamint olyan ritkább megfogalmazás, mint: „belső út, szárnyalás, álarcok, harmónia, csoda”. Zseniális mondatok is érkeztek, ezek a művészet felsőbb vagy titokzatos, értelmet írták le.

A „Mi az első szó ami eszedbe jut arról, hogy alkotás?” kérdésre hasonló szép válaszok érkeztek, viszont megjelentek olyan válaszok, mint „feladat, kihívás” vagy olyanok, mint, „teremtés, belefelejtkezés, maradandó, valami új, üzenet, kép-zelet, szer-etet, érték”.

Azoknál a kérdéseknél, ahol szabadon lehetett leírni ki mit kap a művészet által, csodálatos szavak, mondatok jelentek meg. A terápia a művészet alkalmazásával valósul meg. Szemelyre szabottan, már akár egy zeneszám meghallgatása is jótékony hatású, illetve, például amikor egy montázsban választ adunk a „hogy vagy?” kérdésre, nagyon fontos felismerésékkel lehetünk gazdagabbak.

„A művészet mint alkotó folyamat kísérletet tesz a világ és az ember újrateremtésére, ami a gyógyításnak is a lényege. Ebben a folyamatban az alkotó teljes személyiségével vesz részt. E részvétel által kilép a profán, hétköznapi létből, a partikularitásból a szakrális világba: A részből az egészbe. Eközben az én fokozatosan háttérbe húzódik, a személyiség eddig passzív területei pedig aktivizálódnak. Analógiát fedezhetünk fel itt a rész és egész, a profán és szakrális, valamint az én és a mély-én között.” Antalfai Márta

A művészetben megjelenhet az is, amit nem mondunk ki, lehet, hogy azért nem mondjuk ki, mert nem is látunk rá. Minden probléma magában hordozza megoldását. Ha megválunk a gondolatainktól és szembe nézünk a problémával, ebben az intuitív és biztonságos térben megláthatjuk a megoldásainkat is. Készek lehetünk az újrakezdésre, talán minőségi változásra is.

Felhasznált irodalom:

Antalfai Márta (2016): Alkotás és kibontakozás, Lélekben Otthon Alapítvány

Benkő Zsuzsanna (2019): Az egészség történeti és modern megközelítése, az egészségfejlesztés fogalma, szemléletmódja. In: Benkő Zsuzsanna, Lippai László, Tarkó Klára (2019): Az egészség életünk tartópillére. Szegedi Egyetemi Kiadó

Csábi Szilvia (2006): Magyar értelmező kéziszótár, Akadémiai kiadó

Poór Titanilla (2022): A spiritualitás és az alkotó tevékenység szerepe a lelki egészség megőrzésében – Szakdolgozat

Zaicz Gábor (2006): Etimológiai szótár, Tinta könyvkiadó https://www.facebook.com/YblBudaiKreativHaz/videos/1362572290777015/

Várlak

Alkoss

Ha érdeklődsz a művészetterápia iránt, csatlakozz valamelyik csoportomhoz

Alkoss

Lépj velem kapcsolatba

ingyenes-szakmai-konzultacio

You have Successfully Subscribed!